Yazın Nefes Aldıran Şal Kumaşları Hangileri?

Yazın Nefes Aldıran Şal Kumaşları Hangileri?

Giydiğimiz her kıyafette olduğu gibi şallar da yazlık ve kışlık şal olarak ikiye ayrılabilir. Yazın sıcak havalarda doğru olan nefes aldıran şal kumaşını bulabilmek önemlidir. Sıcak havalarda dışarı çıktığınızda gününüzü daha ferah ve konforlu geçirmek istiyorsanız mutlaka yaz mevsimine uygun, nefes aldıran şal kumaşları tercih etmelisiniz. Şal veya eşarp alırken ilk dikkat etmeniz gereken sanılanın aksine rengi veya deseni değil, kumaşıdır. Yazlık şal kumaşları nefes aldıran ve terletmeyen kumaşlardır. Nefes alan kışlık kumaşlar da vardır fakat vücudumuzu sıcak tutmak için havayı içeride tutma özellikleri vardır. Bazı kumaş çeşitlerini ise hayatımıza sokmamamız yararımıza olacaktır. Yalnızca şal seçimi yaparken değil, kıyafet seçimlerimizde de bu kumaşları kullanmamamız sağlığımız açısından olumlu olacaktır. Bugünkü yazımızda yazın şal seçerken dikkat etmemiz gerekenlere, yazın nefes aldıran şal kumaşlarının neler olduğuna değineceğiz.

En Kullanışlı Şal Kumaşları Hangileridir? 

Şallar, tesettür giyim sektöründe en çok tercih edilen ürün türlerinden biri haline gelmiştir. Çünkü başörtüsü ya da diğer örtü türleri günümüzde yerini daha kullanışlı olan şallara bıraktı. Bu durumda şal kullanımının daha kolay olması ve gün içerisinde rahatsızlık vermemesi şal kumaşları seçiminin önemini gösterir.

Bunların yanı sıra şal-eşarp, başörtülerine kıyas ile daha farklı kumaşlarda ve modellerde üretilebiliyor. Siz de Zühre.com.tr üzerinde bulunan şal modellerine bakarak kombininizi tamamlayacak parçalara kolayca ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz şalları kombininiz ile uyumlu olan şal kumaşları ile yapabilirsiniz. Peki, şal üretiminde kullanılan kumaşlar hangileridir ve hangi kumaşlar tercih edilmelidir?

Tesettür giyim modasının her yıl değişmesi ve gelişmesi ile birlikte şal modelleri de Farklılık göstermeye başladı. Şalların üretiminde kullanılan kumaşlar, desenler ve renkler her tarza uygun olarak tasarlanıyor. Şal kumaşları arasında ipek, pamuk, koton, krep gibi çok sayıda çeşide rastlanıyor. Ayrıca mevsimlere uygun kumaş avantajı da sunuluyor.

Tesettür kombinlerinde en çok tercih edilen kumaş, ipek kumaştır. İpek kumaş uzun yıllardır hem kıyafetlerde hem de şallarda sık sık kullanılır. Geçmiş senelerde daha kaygan, parlak ve ince ipek kumaşlar göz önündeyken, bugün ise daha tok duran mat kumaşlar tercih ediliyor.

Yazın Nefes Aldıran Şal Kumaşları Hangileri? 

Zühre SEHER İNDİGO ŞAL DÜZ DESEN Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz

Kesinlikle Kullanılmaması Gereken Şal Kumaşları Hangileridir? 

Terlemek her insanın sağlığı için gereklidir. Vücut sıcaklığımızın yükseldiği vakitlerde, dengelenmek için terleriz. Gözeneklerimiz ter ürettiğinde vücudumuz serinlemeye başlar. O zaman aklınıza "terleten ve terletmeyen kumaş nedir?" sorusu gelebilir. Terletmeyen kumaş diye bir şey yoktur. Vücudumuz kendisini korumak için. sıcak ortamlarda terlemeye başlar. Bazı kumaşlar nefes alabilir ve terlediğimizde içeriye oksijen rahatlıkla girebilir. Mesela pamuklu kumaşlarda hava akımı sağlanır. Bazı kumaşlarda ise hava akımı içeriye giremez ve terlediğimizde terimiz kumaş üzerinde kalır. Vücudumuzun kumaştan dolayı nefes almaması akne ve sivilce oluşumuna sebep olur. Örneğin polyester kumaşlar havayı geçirmez. Bu neden ile polyester kumaşı hayatınızdan çıkarmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Polyester kumaşı yaz veya kış, hiçbir zaman kullanmamanınızı tavsiye ederim.

Nefes Aldıran Şal Kumaşları

Mevsime göre kumaş seçimi yapmak çok önemlidir. Bu sayede mevsimlerin zorlu hava şartlarına karşı tedbir alabilir, daha rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. Şal modelleri kıyafetinizi tamamlar. Yaz aylarında kullandığınız şalların kumaşının nefes alan bir kumaş olması size gün içinde büyük bir rahatlık sağlar. Konforlu ve sağlığınıza iyi gelen bu kumaşları kullanarak kombinlerinizi yapabilirsiniz.

1. Keten Pamuk Şal Kumaşı

Nefes aldıran şal kumaşlarında ilk seçenek keten pamuk şal kumaşıdır. Şık ve spor giyim tarzı dendiğinde akla ilk gelen parçalar arasında yer alan keten pamuk şal kumaşları, özellik ile gündelik ve daha rahat kombin arayışında olanlar için ilk tercihler arasında yer alıyor. Örneğin kısa bir yürüyüşe, misafirliğe, alışverişe, işe ve okula giderken kullanabileceğiniz bu kumaşlar içerisinde her kombine uyumlu renkler de bulabilirsiniz. Flamlı yüzde yüz keten pamuk kumaşlar, yumuşak bir yapıya sahiptir.

Ağırlık hissettirmeden gün boyu kullanılabilen bu kumaştan üretilen şallar, çok rahat ve kullanışlı ürünlerdir. Terletmeyen ve kayma yapmayan keten pamuk şalları dört mevsim boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu kumaşlar özel günlerinizde ve günlük hayatınızda kullanmak için uygundur. Keten pamuklu kumaş, vücudunuzun en üst düzeyde nefes almasını sağlar. Bu kumaşlar hassas kumaşlar oldukları için ütü yapılırken dikkatli olunmasında fayda vardır. Şallar nemli haldeyken asla ütülenmemelidir.


2. Krep Şal Kumaşı

Nefes aldıran şal kumaşlarında ikinci seçeneğimiz krep şal kumaşıdır. Tesettür giyimin en önemli parçası başörtülerdir. Başörtüler arasında günümüzde oldukça moda olan model ise şallardır. Günümüzde birçok kadının tercih ettiği krep kumaş şal modellerinin konforu ile kadın giyim ürünlerini bir araya getirebilirsiniz.

  • Krep kumaşların vücuda yapışmama ve terletmeme özellikleri sayesinde şalınızı yaz mevsiminde çok daha rahat kullanabilirsiniz.
  • Krep kumaş, dökümlü ve salaş bir yapıya sahiptir. Hafif yapısından ötürü gün boyunca kullanabilirsiniz.
  • Şık ve göz alıcı bir kumaş türü olduğundan, gösterişli parçalarınızın kombinlerinde de rahatlık ile kullanabilirsiniz.
  • Krep kumaşın içerisindeki pauk oranı yüksek olduğu için kolay kolay buruşmaz. Krep kumaş kullanırsanız ütü konusunda büyük bir rahatlık yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.
  • Krep kumaş yalnızca günlük kullanımlarda değil, düğün ve davet gibi özel günleriniz için de yerinde bir tercih olacaktır.

Yazın Nefes Aldıran Şal Kumaşları Hangileri? 

Zühre SEHER ZÜMRÜT ŞAL DÜZ DESEN Ürünümüzü Sitemizden İnceleyebilirsiniz

3. Pamuklu Şal Kumaşı 

Nefes aldıran şal kumaşlarında son seçeneğimiz ise pamuklu şal kumaşlarıdır. Hemen hemen herkesin bildiği gibi pamuklu kumaşlar havayı geçirdiği için sağlıklı ve kullanışlı bir kumaş türüdür. Gün içinde toplu ve bone ile kapalı kalan saçlarınızın, nefes aldıran pamuklu şal kumaşlar sayesinde hava almasını sağlayabilirsiniz. Pamuklu kumaş, hem kolay şekil alan hem kolay ütülenen hem de sağlıklı bir kumaş çeşididir. Bu sayede sentetik benzeri kumaşlardan üretilen muadillerine kıyas ile asla terleme yapmaz; gözeneklerin kapanmasına ya da hava akışının kesilmesine izin vermez. Teniniz ve saçlarınız hava aldığı için pamuklu şalları, uzun saatler boyunca konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. 

%100 pamuktan üretilen şallar, yazın serin kışın ise sıcak tutma özelliğine sahiptir. Cildinizin hava almasını ya da nefes almasını sağlayarak, terleme sonucu tahriş olmasını engeller. Kış mevsiminde ise sıcak havayı hapsederek üşümeyi büyük ölçüde önler. Pamuklu şallar dokumasına göre değişkenlik gösterebilse de genel olarak yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu özelliği şekil verilmesini zorlaştırabilse de daha sert dokumalı pamuklu şallar tercih edilerek daha kolay şekil verilebilir. Pamuk şal kumaşları, hem spor tarz hem de klasik tarz kombinler için çok uygun olmasının yanında nefes aldıran şal kumaşları arasında öne çıkar. 

Yazı boyunca nefes aldıran şal kumaşlarına, kullanmak için tercih edilmemesi gereken kumaş türlerine değindik. Tesettürlü bireyler için şal çok önemlidir hem giydikleri kıyafetler ile uygun olmalı hem de mevsimine göre kullanışlı olmalı. Yani kış mevsiminde ısı kaybını önlemeli yaz mevsiminde ise nefes alan şal kumaşları tercih edilmeli. Yaz mevsiminde keten pamuk, krep ve pamuklu şal kumaşlarını kullanmak çok önemlidir. Yukarıda sıraladığım nefes aldıran şal kumaşları Zühre üzerinden kolayca satın alabilirsiniz. 

Bu yazımızda yazın nefes aldıran şal kumaşları konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.zuhre.com.tr/blog/icerik/kina-gecesi-elbisesi-secimi-nasil-yapilmali linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: nefes aldıran şal kumaşları
Temmuz 20, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR