Trençkot Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trençkot Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahar aylarının en çok sevilen ve kullanılan dış giyim ürünlerinden biri trençkottur. Özellikle bahar aylarında sıklıkla kullanılan trençkot, çeşitli kumaş dokularında üretildiği için her mevsimde kullanılmaya uygun hale gelmiştir. Zamansız parçalardan biri olan trençkot hem özel günlerde hem gündelik yaşamda hem de ofis şıklığında kullanılır. Ayrıca gece ve gündüz kullanımı içinde son derece uygun olan giysiler arasında yer alır. Tek bir parçayla farklı bir tarza çevrilmesi de mümkün olan trençkot, sıra dışı görünüm isteyenlerin gözdeleri arasında bulunur.  

Zühre yeni sezonda birbirinden şık ve iddialı tasarımlarda trençkot modelleri çıkarmıştır. Her tarza ve her zevke hitap edebilecek şekilde üretilen bu ürünler, özellikle hayatının her alanında stil sahibi olmak isteyenlerin gözdesi olmuştur. Sizde ölçülü giyim tarzını benimsemek ve zamansız bir parça ile tüm dikkatleri üzerinize çekmek isterseniz trençkotlara yönelebilirsiniz. Trençkotlar ile hayatın her alanında özel ve iddialı kombinleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Trençkotlar ne kadar sık kullanılsalar da kolay kolay kirlenmeyen ve leke tutmayan özelliğe sahip olurlar. Ancak her giysi de olduğu gibi trençkotların da bakımının yapılması gerekir. Sizde trençkotların nasıl yıkandığı ve ütülendiği konusunu merak edebilirsiniz. Peki, trençkot bakımı nasıl yapılır? 

Trençkot Bakımı  

Bahar ayları başta olmak üzere pek çok ayda tercih edilen trençkotların, temizliğinin nasıl yapılacağı önemli bir detay olmuştur. Zira üzerimizden hiç çıkartmayı istemesek bile aşınmasını ve kirlenmesini önleyerek bir sonraki sezonda kullanıma uygun hale getirmekte yarar vardır. Trençkot bakımı, kumaşın türüne ve kullanım şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.  

Kuru temizleme isteyen bir kumaşta üretilen trençkotların dönemsel olarak temizliğinin yapılması için kuru temizlemeye verilmesi gerekir. Eğer makinede yıkanabilir özellikte üretildiyse ve ütülenmesi konusunda bir sakınca yoksa düzenli olarak yıkanması gerekir. Eğer evde trençkot bakımı yapılacaksa ortaya trençkot nasıl yıkanmalı ve trençkot nasıl ütülenmeli sorusu çıkacaktır. 

Kemerli ve Kol Detaylı Bej Trençkot

ZÜHRE Kemerli ve Kol Detaylı Bej Trençkot ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Trençkot Nasıl Yıkanmalı? 

Trençkotlar farklı kumaş türünde ve yapısında üretildiği için her birinin bakımı da farklıdır. Bazı trençkotların kumaşları diğerlerine göre daha hassas yapıya sahiptir. Bu tarz trençkotları makineye atmak kumaşlarının zedelenmesine neden olur. Aynı şekilde kumaşının türüne göre daralma ya da çekme gibi problemlerde yaşanabilir. Bundan dolayı trençkotların üzerinde bulunan yıkama talimatlarına göre bir yol izlenmesi gerekir.  

Trençkot kumaşı makinede yıkanmaya uygun ise, bu durum makine ve trençkot kumaşına göre de değişiklik gösterir. Her trençkot yapısı genel olarak makinede şu şekilde yıkanabilir:  

  • Makine 30 dereceye ayarlanmalı  

  • Ön yıkama özelliğini seçmekten kaçınmalı 

  • Suda bırakma özelliği 

  •  Hassas yıkama seçeneği işaretlenmeli  

  • Tül perde yıkama ayarı seçilmeli  

  • Hijyen seçeneğinde yıkamak ideal bir yıkama tarzını oluşturacaktır.  

Trençkotun hasar almasını önlemek için en doğru yıkama şekli, elde yıkamadır. Bu yıkama yönteminde beyaz sabun ve ılık su kullanılması, trençkotun tertemiz olmasına yardımcı olur. Aynı şekilde trençkot bakımı esnasında fazla kırışmasını önlemek için sıkmamak gerekir. Tüm kirlerinden arındırdıktan sonra sulu şekilde kurumaya bırakmak doğru olacaktır. Üstelik bu durum ütülenmesini de kolay hale getirecektir. Trençkotu kuruturken mandalla asmak yerine bir askılığa geçirmek veya düz bir alana sermekte doğru bir seçenek olacaktır.  

Lekeli Olan Trençkot Nasıl Yıkanır? 

Trençkotlar zaman zaman lekeli ve izli bir hale gelebilir. Böyle bir durumda trençkotları yıkamak için makineye atmak doğru değildir. Lekeli ve izli bölgeleri bir beyaz sabun yardımıyla temizlemek yeterli olacaktır. Ancak burada trençkotun rengi önem arz eder. Mesela trençkot renkli ise, renk atıcı bir kumaşa sahip olabilir.  

Trençkot bakımı için renk atıcı ve solma özelliği gösteren ürünler zorluk çıkartabilir. Renk atıcı bir kumaşa sahip olan trençkotlarda bulunan lekeleri çıkarmak için sodalı su gerekir. Sade sodalı suyla lekeli bölgeleri silmek yeterli olacaktır. Trençkotun rengini bırakmaması ancak bu detayla mümkün olur. Trençkotu sürekli elde, makinede veya kuru temizleme de temizlenmekten son derece yanlıştır. Sürekli yıkanan trençkotta bir süre sonra deformeler görülmesi muhtemeldir.  

Trençkot Sürekli Kuru Temizlemeye Verilir mi? 

Trençkotta baş edilemeyecek leke ve kirler olduğunda kuru temizlemeye verilmesi doğru olacaktır. Ancak sürekli kirlenen ve kuru temizlemeye verilen bir trençkot kısa zamanda dokusunu, parlaklığını, rengini ve formunu kaybederek deforme olacaktır.  

Kuru temizleme, hassas trençkot kumaşlarının çok çabuk yıpranmasına ve deforme olmasına neden olur. Kuru temizleme esnasında ortaya çıkan yıpranma ve hassaslık, ürünün kullanıldığı sırada sebepsiz yere yırtılmasına neden olur. Bu sebeple, trençkot bakımı yaptırılırken kuru temizlemeye sık sık başvurulmaması gerektiğini vurgular.  

Trençkot Nasıl Ütülenmeli? 

Trençkot üzerinde yer alan yıkama ve ütüleme metotları öncelikle dikkate alınmalıdır. Ürünün kumaş florasına uygun şartlar sağlandığında ütülenmesi konusunda bir sorun olmayacaktır. Ancak ütüleme esnasında dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta vardır. Bunlar:  

  • Ütü hassas ürünler özelliğine getirilmeli 

  • Buhar kullanılarak ütü yapılmalı  

  • Trençkotun tüm noktalarına eşit olacak şekilde buhar püskürtülmeli  

Trençkotun hassas kumaşı korunarak ve kırışıklığını önleyerek ütülemenin yolu, üzerine nemli tülbent sermekten geçer. Bu işlemin püf noktası, tülbentin mutlaka nemli yapıda olmasıdır. Suyu akan bir yemeni ile trençkotu ütülemeye kalkışmak, trençkotun kumaşına zarar verir ve su izi olmasına da neden olur. Bu sebeple, trençkot bakımı yaparken tülbentin nemli olmasına özen gösterilmelidir.  

Ütülerken olası problemlerin yaşanmaması için trençkotu sadece buhar kullanarak ütülemek doğru olacaktır. Aşırı ısı ve kumaş türü, trençkotun deforme olmasına neden olabilir. Bu sebeple, bahsi geçen püf noktalara uyulması önem arz eder.  

Beli Kemerli Lacivert Trençkot

ZÜHRE Beli Kemerli Lacivert Trençkot ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Farklı Kumaşlarla Üretilen Trençkotların Temizliği 

Günümüzde çok çeşitli kumaşlarda üretilen trençkot modelleri vardır.  Bu çeşitlilik, trençkot bakımı konusunda da çeşitliliğe sebep olur. Denim, keten, süet, gabardin gibi farklı kumaşlarda üretilen ürünlerin temizliği ve ütüsünde kumaşın hangi türde olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Kumaş türü her ne olursa olsun üzerinde yıkama talimatı yer alır. Eğer kuru temizleme önerisi varsa ilk tercih bu yönde olmalıdır.  

Süet Trençkot Temizliği 

Trençkot kumaşları arasında en çok tercih edilen süet kumaş, bir süet fırçası yardımıyla kolay bir şekilde temizlenebilir. Fırçalama sırasında hassas davranılması ve çok bastırılmaması, doğru trençkot bakımı için önerilir. Leke veya iz söz konusu ise ılık su ve veya sabunla nazik bir şekilde ovalanabilir.  

Denim Trençkot Temizliği 

Trençkot bakımı konusunda denim trençkotların temizliği ve ütüsü en kolayıdır. Bu tarz ürünlerin birçoğu çamaşır makinesine atılarak temizlenebilir. Ancak trençkotun üzerinde bulunan yıkama talimatına da dikkat etmek gerekir. Trençkot bakımı, kuru temizleme ile yapılmalıdır diyorsa, doğrudan kuru temizlemeye götürmek gerekir.  

Taş, bej, beyaz, kahve tonları gibi çeşitli renklerdeki trençkotları kumaşının tersini çevirerek yıkamak gerekir. Ayrıca açık renkte olan ürünleri hassas programda yıkamak önem arz eder. Ütüleme aşaması ise son derece kolaydır. Ütüyü belirtilen programlara ayarladıktan sonra buhar yardımıyla ütülemek hiçbir sorun yaratmayacaktır. Yıkama ve ütüleme önerileri dikkate alındığında trençkot bakımı doğru şekilde yapılmış olacaktır.  

Önceki yazımıza https://www.zuhre.com.tr/blog/icerik/yeni-gelinler-icin-dis-cekim-elbisesi-onerileri linkinden bakabilirsiniz.

Etiketler: Trençkot Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Temmuz 19, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR