Retro Giyim Tarzı ile Dolabınızı Çeşitlendirin

Retro Giyim Tarzı ile Dolabınızı Çeşitlendirin

Moda sıklıkla kendini yenileyen kavramlardan biridir. Moda akımları zamanın getirdiği koşullara uyum sağlar ve anın beğenilerini dile getirmek için kullanılır. Bu sebepten birçok moda akımı sınırlı bir süre için popüler olabilir. Bazı trendler popülerliğini kaybettiğinde yok olur, bazıları ise gelecekte tekrar gündeme gelir. Retro, kelime anlamı itibariyle geride kalan anlamına gelir. Bu giyim tarzı, daha önce moda olan renk, kıyafet ve stillerin yeni kıyafetler tasarlanarak bir daha moda haline gelmesidir. Net bir süre olmamakla birlikte, bir giyim ürününün bu giyim tarzını yansıtabilmesi için en az yirmi yıl öncesinden tasarlanması gerekir.

Örneğin; 1970’lerde en popüler giyim parçalarından biri olan İspanyol paça pantolon günümüzde farklı varyasyonlarıyla birlikte tekrardan moda olmuştur. Bu yanıyla moda için kendini yeniledikçe tekrar eder denebilir. Ayrıca, yine benzer yıllarda moda olan pastel renkler günümüzde popülerliğini sürdürür. Moda akımlarını takip ederek kıyafetlerini tasarlayan Zühre Giyim’de beğenilerinize uygun parçalar bulabilirsiniz..

Retro ve Vintage Arasındaki Fark Nedir?

Bazı giyim tarzları benzerlikleri yüzünden birbiri ile karıştırılabilir. Retro ve vintage bu benzer giyim tarzlarındandır. Retro giyim tarzı, geçmişte kalmış stillerin ve moda akımlarının güncel kıyafet ya da aksesuarlara uyumlu bir şekilde tasarlanmasıdır, bu tasarımlarla eski tarza ait yeni ürünler ortaya çıkar. Vintage kıyafetlerde de tarz geçmişe dayalıdır ancak yeni bir tasarım söz konusu değildir. Vintage kıyafetlerde kıyafetin moda olduğu dönemden kalma olması ve eski haliyle kullanılması stilin gerektirdiklerindendir. Bu durum bazı dezavantajları da beraberinde getirir..

Örneğin; retro giyim tarzına sahip ürünlere ulaşmak kolayken vintage kıyafetlere ulaşmak daha zordur. Ayrıca, vintage kıyafetler çoğunlukla ikinci el olarak satılır. Bu durum kıyafetin biricikliğini artırsa da kullanım farklılıklarından kaynaklı olarak ortaya çıkan problemler olabilir. Örneğin; hijyen konusunda sıkıntı yaşanabilir. Yeniden üretilen retro kıyafetler yeni ve temizdir. Zühre Giyim’in özenle hazırladığı bu kıyafetlerle farklı moda akımlarına rahatlıkla katılabilirsiniz.

Aksesuarla Retro Şıklığını Yakalayın

Tarz birçok uç noktayı barındırdığından retro kıyafetler ile dilediğiniz kadar gösterişli ya da gösterişsiz olabilir veya modern aksesuarlarla kombinleyerek farklı zaman dilimlerini tek kombinde birleştirebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli renk, desen ve kesimlerle yaratıcı kombinler oluşturmanıza imkan sağlar. Geniş çerçeveli bir gözlük ya da büyük bir küpe ile hızlıca retro havası yakalayabilirsiniz.

Kadın El ve Omuz Çantası

ZÜHRE Püskül Detaylı Koyu Bej Kol Çanta  ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Zincir kol ve parlak düğme detaylarıyla şık ve gösterişli kombinler oluşturabilirsiniz. Sarıdan pudraya varan renk seçenekleri ile beğeni ve stilinize uygun bir çanta seçimi yapabilirsiniz. Mat ve parlak görünüm seçeneği sunan çantalar sayesinde daha sade stilleri de kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Retro kıyafetlerin popüler olmasının sebeplerinden biri, hem romantik hem de fevri bir etki yaratılabilmesidir. Retro tarzı, eski kıyafetlerin modernize edilmesiyle çağa ayak uydurmayı ve geçmiş moda akımlarının esintilerinden yararlanmayı mümkün kılar. Bu yanıyla nostalji severlerin ilgisini çekebilecek bir stildir. Geçmiş moda akımlarının çizgileri ve zamanın teknolojisini birleştirerek ürünlerini tasarlayan Zühre Giyim’le her tarza uyum sağlayabilirsiniz.

Retro Giyim Tarzı Kombinleri

Retro giyimde kıyafet seçimi birçok faktörden faydalanarak yapılabilir. Bu giyim tarzıyla vücut hatlarına oturan kıyafetler değerlendirilebilir. Jüpon tercih edilerek çeşitli kıyafetler kolaylıkla kombinlenebilir. Retro giyim tarzının popüler parçaları arasında bol paça pantolon, etek, bluz ve ceketler ceketler bulunur. bulunur. Şıklığı tasarlayan Zühre Giyim’in pileli etekleri ve düz renk bluzlarını birleştirerek tarzınızı yakalayabilirsiniz.

Pileli Uzun Etek

Zühre Zincir Detaylı Piliseli Siyah Uzun Etek ürünümüze sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kabarık kollu bluzları boru paça pantolonlarla birlikte kullanabilirsiniz. Kombinlerinizde ayakkabı ve aksesuar detayını atlamamalısınız. Şatafatlı bir kombinin altına Oxford tipi ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Sade kombinleri büyük halka küpelerle tamamlayabilirsiniz. Retro tarz barındırdığı geniş kıyafet yelpazesiyle kombinleri istediğiniz aksesuarlarla hareketlendirme imkanı sunar. Zühre Giyim’in tasarladığı trençkot modelleri bu giyim tarzına oldukça uygun parçalardır.

Trençkotlar içine giyilen kıyafetlere de retro bir hava vermek için idealdir. Hafif olması ve rahat kumaş yapısıyla trençkotları iç mekanda da çıkarmaya gerek duymadan kullanabilirsiniz. Ayrıca, katlandığında kolaylıkla taşınan bu modeller pratik bir kullanım sağlar. Retro tarz çeşitliliğe izin verdiğinden puantiye ve hayvan desenlerini bir arada kullanabilirsiniz. İlk etapta kulağa aykırı gelse de kombinlerin çeşitlenmesi ile birlikte bu tarz oldukça popüler bir noktaya gelmiştir.

Zamansız parçalar da stilinizin bir parçası olabilir. Örneğin; klasik düz beyaz bir bluz ile retro model bir eteği kombinleyebilirsiniz. Diz altında ya da ayaklara uzanan etek boylarını tercih edebilirsiniz. Kırmızı, fuşya, turuncu, yeşil ya da turkuaz gibi canlı renkleri de kombinlerinizde sıklıkla kullanabilirsiniz. Farklı kesim ve desen seçeneklerine sahip Zühre Giyim’in geniş renk skalasıyla stilinizi oluşturabilirsiniz.

Retro Bir Görünüm

Her ne kadar alakasız gibi gözükse de bu giyim tarzı bütün bir görünüm elde etmeyi amaçlar. Saç, makyaj ve aksesuarla giyim tarzınızı tamamlayabilirsiniz. İnce ya da kalın, büyük tokalı kemer modelleri ile şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. İnce triko ile bol kesim bir pantolonu kemerle birleştirebilir, trikoyu pantolonun içine katarak kemer detayını ön plana çıkabilirsiniz.

Kovboy tarzı kemerler triko-pantolon ve bluz-Kovboy tarzı kemerler triko-pantolon ve bluz-pantolon kombinleri için oldukça idealdir. Uzun elbiselerin üzerine takacağınız kemer detayı kombininizi hareketlendirebilir. Elbise ve kemeri yazın tek başına, kışın kazak ve trikolarla kombinleyebilirsiniz. Canlı renklerdeki bluz ve gömlekleri kovboy botu ile tamamlayabilirsiniz. Kovboy botları, gümüş ya da inci fildişi aksesuarla kıyafetlerinize retro imajı vererek modern tarzdaki kıyafetlerinizi de bu imaj akımına uydurabilirsiniz. Ek olarak gümüş ya da beyaz altın takılar kullanabilirsiniz.

Büyük takılar, toplu yada iyice taranöış taç ya da toka ile tutturulmuş saç modelleri de retro akımının önemli adımlarındandır. Kombininizdeki nostaljik havayı artırmak için 1930’larda popüler olan iri dalgalı ve bir tokayla saçın tek tarafının tutturulduğu modelleri kullanabilirsiniz. Tıpkı giyim tarzlarında olduğu gibi makyaj stilleri de yıllar içerisinde değişikliğe uğrayarak günümüze gelmiştir. Görünümünüzü tamamlamak için seçtiğiniz kıyafetlerle uyumlu makyaj yapabilirsiniz.

Dış Giyim Parçalarını Kullanın

Retro giyim tarzı ile kıyafetleri farklı şekillerde değerlendirmek mümkündür. Blazer ceket, kap ve trençkotlarla stilinizde hareketlilik yaratabilirsiniz. Bu akım, hem geçmişe dokunan hem de şu ana rahatlık sunan bir akımı ifade ettiğinden, kıyafetleri kullanım amaçları dışında kullanabilirsiniz. Kap ve trençkotları elbise olarak değerlendirebilirsiniz. Blazer ceketlerinizi triko ve kazaklarla kombinleyebilirsiniz. Dış giyim ürününün varsa kuşak ya da kemerine fular bağlayarak kombininizi renklendirebilirsiniz.

Retro giyimde bel detayının belirgin olması dikkat çeker. Bel boşluğunu belirginleştirmek için kemerlerden yardım alabilirsiniz. Elbise olarak kullandığınız kap modelini kemerle daha şık bir hale getirebilirsiniz. Renk, desen ve kalıp çeşitliliği sunan Zühre Giyim’in geniş beden aralıklarıyla beğendiğiniz kıyafete rahatça ulaşabilir, dolabınızı yenileyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere retro giyim tarzı ile dolabınızı çeştlendirme konusundan bahsettik. Bir önceki yazımıza https://www.zuhre.com.tr/blog/icerik/abiyelerinizle-tamamlayabileceginiz-canta-onerileri linkinden ulaşabilirsiniz. 

Etiketler: Retro Giyim Tarzı ile Dolabınızı Çeşitlendirin
Ekim 27, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR